Aileler Çocuklarının Sohbet Geçmişini Neden İzlemeli?

çocuğumu takip etmek istiyorumAnlık mesajlaşma, günümüzde gençlerin kullanmayı en çok sevdiği aktiviteler arasında. Belli bir yaş aralığı olmaksızın, çocukların hepsi bu kanallar üzerinden iletişim kurmayı tercih ediyor. Yani çocuğunuz 10 yaşında da olsa, 16 yaşında da olsa, bu tarz programlardan birini kullanma ihtimali çok yüksek.

Mantık çok basit, bu tarz programlarla iletişim daha az zaman alıyor ve daha kolay paylaşım yapılabilir. Daha da önemlisi, sessizce kullanılabilen doğası sayesinde, ebeveynler mesajlaşıldığının farkına bile varmıyor. Bu tarz uygulamaların birçoğu, internet bağlantısı bulunan telefonlarda bedava servis veriyor ve bu özelliği sayesinde, faturaları aileleri tarafından ödenen çocuklar arasında çok daha popüler bir hal alıyor.

Ama, bu tarz programları güvensiz hale getiren ve ailelerin bu programları göz önünde tutmasını gerekli kılan hiçbir özellikleri yok mu?

Evet, çocuğunuzun bu tarz uygulamalar üzerindeki aktivitelerini ve iletişimlerini izlemenizi gerekli kılan birkaç tehlikeli özellik var.

2007’de Norton’ın yaptığı bir araştırma, 12 ve 17 yaş aralığındaki kızların %74’ünün ve erkekleri %62’sinin bu tarz anlık mesajlaşma uygulamalarından birini kullandıklarını gösterdi. Ve bu sayılardan %40’ının internet üzerinde kabadayılar tarafından taciz edildiği de ortaya çıkarıldı. Yine yapılan başka bir ankete göre, çocukların birçoğu bu uygulamalar üzerinden tamamen yabancı insanlarla iletişim kuruyorlar. Şimdi, bu anketlerden 7 yıl sonra, akıllı telefonların çok daha genç kullanıcıları var ve bu tarz iletişim uygulamaları, o zamankine göre çok daha gelişmiş.

Yani çocuklar, arkadaşlarıyla yalnızca güvenli olan uygulamalar üzerinden iletişim kurmuyorlar, aynı zamanda yeni çıkan ve güvenli olmayan uygulamaları da deniyorlar. Facebook’tan Viber’a, WhatsApp’ten Line’a, çocukların kullanmayı sevdiği düzinelerce anlık mesajlaşma uygulaması mevcut.

Çocuklar Neden Bu Uygulamaları Kullanıyorlar ve Bu Uygulamaların Kullanımı Neden Bizi Endişelendirmeli?

Çünkü bu uygulamalar oldukça hızlı, kolay ve ucuz.

Ortalama bir metin mesajı göndermenin maddi bir bedeli olmasına rağmen kullanılan bu anlık mesajlaşma uygulamalarının birçoğu bedava ya da belirli bir ücret ödenmesi gereken uygulamalarda diğer iletişim yöntemlerine göre oldukça ucuz. Bir e-mail yazmak belirli bir zamana tekabül ederken, mesaj yollamak birkaç saniyeden uzun sürmüyor. Bu uygulamalar çocukların en çok sevdiği özelliklere sahip: kolaylık ve hız.

Dosya, Sesli Mesaj, Metin Mesajı ve İfade Yollamanın Eğlenceli Yolu

Bu uygulamaların birçoğu indirildiğinde, ilginç özelliklerle birlikte geliyor. Bu özellikler, çocukların yaşı bir sınır olmaksızın, onları eğlendiriyor ve ilgilerini çekiyor. Bedava sağlanan eğlence ve iletişimin daha kolay olması, bu uygulamaları çocukların en sevdiği uygulamalar haline getiriyor. Yani çocuğunuz bir fotoğrafı ya da müzik dosyasını bir arkadaşıyla paylaşmak mı istiyor? Bir mail yollamak ya da materyali internet üzerinde aratmak zorunda kalmıyor, arkadaşına yalnızca bir mesaj olarak gönderiyor ve bu kolay paylaşımın eğlencesini yaşıyor! Sıkıntı şu ki, bu eğlencelerin hepsi çocuğunuz için uygun olmayabilir. Bu tarz özellikler müstehcen ve uygunsuz, hatta bazen oldukça zararlı olabilir.

Piyasada bu uygulamalardan çok fazla olduğu için ebeveynler bu programları inceleyemiyor ve çocuklarının hangisini kullandığından emin olamıyor.

İşte bu da, çocuklar ebeveynlerinden bir şeyler saklamak istediklerinde onlara kolaylık sağlıyor. Bu açık seçik bir fotoğraf, pornografik bir video için kullanılan bir link ya da uyuşturucu ya da sigara hakkında bir bilgi olabilir. Hiçbir çocuk bu tarz şeyler hakkında konuşmaz. Mesajlaşmak bu konuları çok daha kolay paylaşılabilir kılıyor. Çocuğunuzun bu tür şeyler hakkında, yanınızda tek bir kelime etmesi bile gerekmiyor ve siz asla onun neyle meşgul olduğundan haberdar olamıyorsunuz. Bu uygulamalar aynı zamanda yabancılarla iletişim kurmak için de mükemmel bir yol ve bu yol sayesinde ebeveynlerin ne olup bittiğinden hiçbir şekilde haberi olmuyor.

Bu uygulamaları düzgün bir şekilde nasıl izleyebilirsiniz?

Çocuğunuzun da bildiği gibi, gözlerinizin onun akıllı telefonunun ekranına kaysa da, orada gerçekten ne olduğu hakkında doğru bir fikir edinemeyeceksiniz. Bazen telefonda geçen konuşmanın içeriğini görme şansı yakalasanız da, çocuğunuzun bunun için bir planı olacaktır. Tabi ki günlük hayatta kullanılan cümleler ile iletişim kurmayacaktır. Çocukların, mesajlaşmak adına düzenledikleri, kısaltmalar da içeren farklı bir dil sistemleri var. Çocuğunuz ne kadar da zeki, değil mi?

Ama siz de biraz zeki olursanız, çocuğunuzun bütün sırlarını öğrenebilirsiniz. Sohbet ve mesajlaşma izleme uygulaması sayesinde, çocuğunuzun kiminle, ne hakkında ve nasıl konuştuğunu görebilirsiniz. Ve bu uygulama size bir de avantaj sağlıyor, konuşmanın tam saatini ve tarihini de görebiliyorsunuz. Eğer çocuğunuz, gerçekten hoş olmayan bir şey yapacaksa, bu konuşmaları sizden gizleyebilmek için silecektir. Fakat sizin izleme teknolojiniz, bir akıllılık ederek bütün bilgileri sizin için gerçek zamanlı olarak kaydedecek. Konuşmanın, çocuğunuz tarafından silinen kısımlarına da erişim sağlayabileceksiniz!

Çocuğunuzu güvende tutmak için onu daha iyi tanımalısınız ve onu daha iyi tanıyabilmek için çocuğunuzu izlemelisiniz. Gençlerin İnternet Aktiviteleri Neden İzlenmelidir?


Aileler Çocuklarının Sohbet Geçmişini Neden İzlemeli? Hakkında Kullanıcı Yorumları
Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir