Sosyal medya kullanımı ve çıplaklık

sansürlü resimThe Guardian Gazetesinin bir haberi Kuzey Karolina’da 17 yaşında bir genç, telefonunda kendine ait çıplak fotoğraflar sakladığı için kötü muameleye maruz kalan bir çocuktan bahsetmiş. Böyle bir durum da ailelere, neredeyse sonsuz sayıda fotoğraf barındıran sanal ortamda çocuklarının güvenliğinden emin olup olmadıklarını düşündürüyor. Gerçekten de sizin için değerli olan çocuğunuzu koruyabilmenin asıl yolu ne?

Evet, yukarıda bahsettiğimiz haberi tekrar gözden geçirdiğimizde çocuğun kendi telefonunda kendi fotoğraflarını saklamasının onun hayatını ne kadar kötü etkileyebileceğini görebiliriz. Aslında bu durum sadece toplumun yeni yeni dikkatini çekmeye başlayan buz dağının görünen kısmı diyebiliriz.

Mobil cihazların gelişimiyle, artan sosyal medya kullanımı ve fotoğraf veya video paylaşarak daha çok ‘beğeni’ toplamak, o mecrada varlıklarını kanıtlamak için en önemli koşul haline geldi. Ancak ne yazık ki bu da onları birçok tehlike ve kendilerine zarar verebilecek davranışla karşı karşıya bırakıyor.

Örneğin sosyal ağlarda paylaşılan ‘yasal ve masum’ bir fotoğrafı ele alalım. İlk bakışta zararsız görünen bu fotoğraf kötü amaçlı kişilerin erişimine de sunulduğu için, çocuğunuzun başka mecralarda onun için kötü sonuçlar doğuracak şekilde tanıtılma riski vardır.

Şimdi yazımızı okuyan ebeveynlerimizin kendilerine sorması gereken bir sorudan bahsedelim. Öncelikle, çocuğunuza aldığınız veya kullanmasına izin verdiğiniz cihazın özellikleri hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Bunun cevabı genellikle ‘hayır’ oluyor ne yazık ki. Fakat teknolojinin gelişmesiyle artık ailelerin çocukları konusundaki endişelerini giderebilecek bazı yöntemler geliştirildi.

mSpy adlı modern izleme uygulaması çocuklarının güvenliği hakkında endişe duyan ailelere çocukları ne kadar uzakta olursa olsun onlar hakkında bilgi verebilme kapasitesine sahip. GPS takibiyle ebeveynler çocuklarının tehlikeli bir yerde bulunup bulunmadığını bilebilir; SMS ve çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarına ait mesaj takip kayıtlarına ulaşabilir; çocuklarının açık görüntü içeren sitelere erişimini kontrol edebilir; telefondaki medya dosyalarının içeriği hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sosyal medya kullanımı ve çıplaklık için yorumda bulun

    Sosyal medya kullanımı ve çıplaklık için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sosyal medya kullanımı ve çıplaklık için ilk yorumu yapabilirsin.