Sosyal medya kullanımı ve çıplaklık

sansürlü resimThe Guardian Gazetesinin bir haberi Kuzey Karolina’da 17 yaşında bir genç, telefonunda kendine ait çıplak fotoğraflar sakladığı için kötü muameleye maruz kalan bir çocuktan bahsetmiş. Böyle bir durum da ailelere, neredeyse sonsuz sayıda fotoğraf barındıran sanal ortamda çocuklarının güvenliğinden emin olup olmadıklarını düşündürüyor. Gerçekten de sizin için değerli olan çocuğunuzu koruyabilmenin asıl yolu ne?

Evet, yukarıda bahsettiğimiz haberi tekrar gözden geçirdiğimizde çocuğun kendi telefonunda kendi fotoğraflarını saklamasının onun hayatını ne kadar kötü etkileyebileceğini görebiliriz. Aslında bu durum sadece toplumun yeni yeni dikkatini çekmeye başlayan buz dağının görünen kısmı diyebiliriz.

Mobil cihazların gelişimiyle, artan sosyal medya kullanımı ve fotoğraf veya video paylaşarak daha çok ‘beğeni’ toplamak, o mecrada varlıklarını kanıtlamak için en önemli koşul haline geldi. Ancak ne yazık ki bu da onları birçok tehlike ve kendilerine zarar verebilecek davranışla karşı karşıya bırakıyor.

Örneğin sosyal ağlarda paylaşılan ‘yasal ve masum’ bir fotoğrafı ele alalım. İlk bakışta zararsız görünen bu fotoğraf kötü amaçlı kişilerin erişimine de sunulduğu için, çocuğunuzun başka mecralarda onun için kötü sonuçlar doğuracak şekilde tanıtılma riski vardır.

Şimdi yazımızı okuyan ebeveynlerimizin kendilerine sorması gereken bir sorudan bahsedelim. Öncelikle, çocuğunuza aldığınız veya kullanmasına izin verdiğiniz cihazın özellikleri hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Bunun cevabı genellikle ‘hayır’ oluyor ne yazık ki. Fakat teknolojinin gelişmesiyle artık ailelerin çocukları konusundaki endişelerini giderebilecek bazı yöntemler geliştirildi.

mSpy adlı modern izleme uygulaması çocuklarının güvenliği hakkında endişe duyan ailelere çocukları ne kadar uzakta olursa olsun onlar hakkında bilgi verebilme kapasitesine sahip. GPS takibiyle ebeveynler çocuklarının tehlikeli bir yerde bulunup bulunmadığını bilebilir; SMS ve çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarına ait mesaj takip kayıtlarına ulaşabilir; çocuklarının açık görüntü içeren sitelere erişimini kontrol edebilir; telefondaki medya dosyalarının içeriği hakkında bilgi sahibi olabilirler.


Sosyal medya kullanımı ve çıplaklık Hakkında Kullanıcı Yorumları
 1. mustafa:

  bu programı kendı telefonumamı yoksa cocugun telefonunamı kuracagım ben nasıl takıp edecegım telefondan

  1. admin:

   Takip etmek istemiş olduğunuz hedef telefona kuracaksınız. Siz kendi telefonunuza birşey yüklemeyeceksiniz. Hedef telefona bir kez yüklendikten sonra o telefona ait tüm kullanım aktivitelerini görmeye başlarsınız. Nasıl göreceğinizi merak ediyorsanız özetle anlatayım. Yazılımı satın alma sonrasında email adresinize kullanıcı paneli giriş bilgisi gelir bu bilgi ile mspy sitesinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparsınız. Giriş yaptığınızda size hangi işletim sistemi telefonu takip edeceğinizi seçmeniz istenir örneğin Android, iPhone, ios gibi siz hangi işletim sistemine ait telefonu takip edecekseniz onu seçip devam ediyorsunuz sonra adım adım resimli anlatımla takip edilecek telefona yükleme işlemi basitçe anlatılmaktadır oldukça kolay ve basit işlemdir. Yükleme işlemini hallettikten sonra mspy sitesine giriş bilgilerinizle tekrar girdiğinizde takip etmiş olduğunuz kişinin tüm aktivitelerini görmeye başlamış olursunuz. Kullanıcı panelini merak ediyor ve görmek istiyorsaniz mSpy demo sayfasını ziyaret edebilirsiniz. MSPY DEMO SAYFASI

   Kısaca siz hedef telefonun kullanım aktivitelerini yani takip işlemini internette erişebildiğiniz her yerden kullanıcı bilginiz ile giriş yaparak hedef telefonu takip etmeye başlamış olursunuz.

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir